An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

LEADERSHIP

Headshots of AFLCMC leadership team January 2023


 

GENERAL OFFICERS, SENIOR LEADERS AND SENIOR EXECUTIVE STAFF (A TO Z)

DUNCAN A. DVERSDALL

Duncan “D-Squared” Dversdall is the Assistant to the Commander for Special Programs and Chief of the Center Special Programs Division, Air Force Life Cycle Management Center Plans and Programs Directorate, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio.  He advises the Center Commander and Senior Staff to enable development, fielding and sustainment of SAP weapon systems by facilitating integration across the Center through access, awareness and oversight.  He provides knowledge and assistance on all aspects of SAP activities, including accesses, facilities, personnel, information technology and policy.
 
Duncan Dversdall graduated from the University of Oklahoma and was commissioned into the Air Force in 1987.  After commissioning, Second Lieutenant Dversdall was assigned to the Windshield Systems Program Office, Wright Laboratory at Wright Patterson AFB, Ohio.  There, he led the technology development and transition programs that resulted in new windshield designs being fielded for theT-38, F-16, F-15 and B-1B. Captain Dversdall was then assigned to the test and evaluation office of the B-1B Systems Program Office, Tinker AFB, Oklahoma.  In that position, he led the test management and planning for the first two phases of the B-1B Conventional Missions Upgrade Program.  In December 1996, he graduated from the USAF Test Pilot School and was assigned to the 419th Flight Test Squadron at Edwards AFB, California.
 
At the 419 FLTS, he led the Block D Conventional Missions Upgrade program.  This program integrated the Joint Direct Attack Munition, providing the B-1B with its first guided weapon capability.  After completing of that program, he was assigned as the Branch Chief for Project Management where he was responsible for the overall management of flight testing on all USAF bombers (B-1B, B-2A and B-52H).  Major Dversdall was chosen the AFMC Tester of the Year for 1998.  In January 2000, he was assigned to the Air Force Red Team, Directorate of Special Programs, Assistant Secretary of the Air Force for Acquisition, Pentagon, Washington D.C.  There, he led independent technical assessments of the vulnerabilities of aircraft, sensors and weapon systems.  In July 2003, Major Dversdall was assigned as the Deputy Commander, 412th Operations Group, Edwards AFB, California, where led the execution of flight testing in 10 flight test squadrons and over 2,700 personnel including 400 aircrew.  He also served as the Chief Flight Test Engineer at the Air Force Flight Test Center.  In June 2005, Lieutenant Colonel Dversdall assumed command of the 846th Test Squadron, Holloman AFB, New Mexico where he led the Holloman High Speed Test Track, achieving unprecedented levels of precision and accuracy in testing at hypersonic speeds.  In 2007 he was assigned to Air Force Research Laboratory as the Chief of the Materials and Manufacturing Directorate’s Systems Support Division.  He led materials forensics analysis in support of accident investigations Air Force wide.  Following that, Colonel Dversdall served as the Deputy Director for the Sensors Directorate, leading sensor technology development and prototype demonstrations in Afghanistan.  In his last active duty assignment, Colonel Dversdall was the Vice Commander for the Deputy Director, Air Force Security Assistance and Cooperation Directorate leading the creation and maintenance of relationships with our partners around the world as we seek to increase interoperability between our Air Forces.  He retired from active duty on 1 January 2014.  His decorations include the Meritorious Service Medal with four oak leaf clusters, the Aerial Achievement Medal, the Commendation Medal with one oak leaf cluster and the Achievement Medal with one oak leaf cluster.  After retiring from Active Duty, Mr. Dversdall served as the Chief Engineer for the DoD Anti-Tamper Program office directing technology and assessment efforts for technology protection across the DoD.

ASSIGNMENTS:

June 1988 - July 1990:  Project Engineer, Aircraft Windshield Systems Program Office, Wright Laboratory, Wright-Patterson AFB, Ohio
August 1990 - July 1991:  Executive Officer, Flight Dynamics Directorate, Wright Laboratory, Wright-Patterson AFB Ohio
August 1991 - July 1993:  Chief, Aircraft Windshield Systems Program Office, Wright Laboratory, Wright-Patterson AFB, Ohio
August 1993 - December 1995:  B-1B Test and Evaluation Manager, Oklahoma City Air Logistics Center, Tinker AFB, Oklahoma
January 1996 - December 1996:  Student, United States Test Pilot School, Edwards AFB, California
January 1997 - July 1998:  Project Manager, B-1B Block D/JDAM flight test program, 419th Flight Test Squadron, Edwards AFB, California
August 1998 - December 1999:  Chief, Project Management Flight, 419th Flight Test Squadron, Edwards AFB, California
January 2000 - July 2002:  Chief, Global Power Vulnerabilities Branch, Air Force Red Team, SAF/AQLR, Pentagon, Washington DC.
July 2002 - July 2003:  Deputy Chief, Special Studies and Analysis Division, SAF/AQLR, Pentagon, Washington DC.
August 2003 - June 2005:  Deputy Commander, 412th Operations Group, 412th Test Wing, Edwards AFB, California
June 2005 - July 2007:  Commander, 846th Test Squadron, 46th Test Wing, Holloman AFB, New Mexico
August 2007 – December 2010:  Chief, Systems Support Division, Materials and Manufacturing Directorate, Air Force Research Laboratory, Wright-Patterson AFB, Ohio
December 2010 – July 2011:  Deputy Director, Sensors Directorate, Air Force Research Laboratory, Wright-Patterson AFB, Ohio
July 2011 – Dec 2013:  Vice Commander, Air Force Security Assistance Center, and Deputy Director, Air Force Security Assistance and Cooperation Directorate Wright-Patterson AFB, Ohio
1 Jan 2014: Retired from Active Duty
Mar 2014 – October 2019:  Chief Engineer, Department of Defense Anti-Tamper Executive Agent Program Office, Air Force Life Cycle Management Center, Wright-Paterson AFB Ohio
October 2019 - Present:  Assistant to the Commander for Special Programs and Chief, Special Programs Division, Air Force Life Cycle Management Center, Wright-Paterson AFB Ohio
 
EDUCATION:
 
2005   Air War College in correspondence
2001   Advanced Program Managers Course, Defense Systems Management College
1999   Air Command and Staff College in seminar
1996   USAF Test Pilot School, Flight Test Engineer Course
1993   Squadron Officer School in Residence
1993   University of Dayton, M.S. in Mechanical Engineering
1987   University of Oklahoma, B.S. in Aerospace Engineering

(Current as of  April 2021)
 

Biography Alphabetical List

Biography Search